Klinická farmácia – Pomôcky

Nevhodné lieky u starších pacientov

Skríningový nástroj vyvinutý expertmi zo 7 európskych krajín na identifikáciu PIM u starších pacientov.

Usmernenia publikované Americkou geriatrickou spoločnosťou.

Stanovenie rizika anticholinergických nežiaducich účinkov liečiv najmä u starších pacientov.

Management antitrombotickej liečby

Aktuálne a relevantné informácie pre management antikoagulačnej liečby.

Kurz určený predovšetkým pre nemocničných farmaceutov.

Lieky v dojčení

NIH databáza používania liekov počas dojčenia, informuje o hladine liečiva, ktorá sa môže dostať do materského mlieka a krvi dojčaťa, o možných nežiaducich účinkoch a ponúka alternatívy, ak sú dostupné.

Odporúčania založené na aktuálnych vedeckých publikáciách posudzujúce riziko užívania liečiva a poskytujúce vhodné terapeutické alternatívy, ak sú dostupné.

Lieky v tehotenstve

Informácie o použití liekov počas tehotenstva v prehľadnej forme vhodnej pre pacientov vytvorené UKTIS (UK Teratology information service).

Bezpečnosť pacienta

Rôznorodé informácie ohľadom bezpečnosti liekov.

Lieky predlžujúce QT interval

Hodnotenie liekov s ohľadom na ich potenciál predĺžiť QT interval súvisiaci s rizikom vzniku Torsades de Pointes.

Stabilita liekov v dávkovači

Praktická pomôcka pre stabilitu tabliet a kapsúl v dávkovači liekov.

Interakcie liekov

Predikcia interakcií liečiv sprostredkovaných cytochrómom P450.

Interakcie liekov používaných v liečbe COVID-19.

Interakcie PAXLOVIDu s antikoagulanciami.

Podanie liekov do sondy

Odporúčania NHS pre drvenie tabliet a podávanie liekov do sondy.

Podanie liekov do postpylorickej enterálnej sondy.

Odporúčania pre podanie liekov do sondy s upozorneniami na potenciálne riziká a prípadné alternatívy a pokyny na správny postup podávania.

Monitorovanie liečby

Praktická pomôcka pre monitorovanie klinických a laboratórnych parametrov pri liečbe.

Stabilita, riedenie a kompatibilita liekov

Databáza týkajúca sa stability a kompatibility liekov.

Tabuľka riedenia injekčných a infúznych liekov.

Online vzdelávanie a kurzy

Online vzdelávanie pre zdravotníckych pracovníkov v rôznych oblastiach medicíny vždy aktualizované podľa najnovších guidelinov.